انتخاب نام

اونهایی که دنبال نام مناسب می گردند

یادش به خیر......

-------------------------------------

نام گذاری

یکی از مراحل زیبا ، هیجان انگیز ، دوست داشتنی و البته سخت ورود کودک به یک خانه انتخاب نام  است.

برای انتخاب نام برای کودک خود حتماً به نکات زیر توجه کنید:

1-    عجله نکنید. شما تا پایان دوران بارداری فرصت دارید در این رابطه تصمیم بگیرید هر چند بهتر است قبل از خاتمه بارداری تصمیم خود را بگیرید تا با نام انتخابی خود انس گرفته و استفاده از آن برایتان راحت تر باشد.

2-    نامی که برای کودک خود انتخاب می کنید مربوط به دوره ای باشد که کودک شما در آن زندگی می کند. به گفته حضرت علی (ع): کودک خود را مطابق زمانه خودش بزرگ کنید. و یکی از این مسائل انتخاب نامی است که در زمان کودک شما مطابق عرف باشد. سعی کنید نامی را برای کودک خود انتخاب کنید که زیاد قدیمی نباشد و کودک شما بعدها در مهد کودک یا مدرسه مورد تمسخر همسالان خود قرار نگیرد.

3-    بهتر است از نام های ایرانی برای کودک خود استفاده کنید تا اصالت و ملیت او نیز با نامش نمایان باشد. همچنین اگر از قومیت خاصی هستید می توانید از نامهای ترکی، لری، گیلکی، کردی و ... نیز استفاده کنید.اگر مایل باشید می توانید از نام های مذهبی نیز استفاده کنید.

4-    توجه داشته باشید نامی را که برای کودک بر می گزینید در زبانهای رایج دنیا مثل انگلیسی و یا احیاناً عربی درست تلفظ شود و معنی آن نیز بد نباشد.

5-    اگر فامیلی کودک شما طولانی است و یا پشت فامیل دارد بهتر است از نام های کوتاه استفاده کنید و اگر فامیلی کودک شما کوتاه است می توانید از نامهای بلندتر نیز استفاده کنید.

6-    در انتخاب نام دفت لازم را داشته باشید و تصمیم نهایی را بگیرید. هیچ گاه کودک را به یک نام صدا نکنید و در شناسنامه نام دیگری برای کودک خود ثبت کنید. اینگونه کودک دچار  دو شخصیت متفاوت در خانه و مدرسه می شود و ممکن است شما را برای اینکار سرزنش کند.

7-    تعصب نداشته باشید. روی یک نام خاص تعصب نداشته باشید سعی کنید نامهای گوناگون را امتحان کنید روی نام هایی که برایتان خوش آیند است یک هفته تمرکز کنید چندین بار آن نام را با صدای بلند صدا کنید و ببینید نام برایتان لذت بخش است یا خیر. بارداری فرصت خوبی است برای تصمیمات درست برای انتخاب نام فرزند.

8-    هرگز اسامی کسانی که در فامیل شما فوت کرده اند را روی کودک خود نگذارید. هر شخص برای خودش شخصیتی متمایز دارد هیچ کس دوست ندارد تمام عمر یادآور یک فرد متوفی باشد.

9-    از نامهایی استفاده کنید که معنی زیبا داشته باشند و کودک بعدها از اینکه چنین نامی برای او برگزیده اید احساس خوبی داشته باشد.

10-                      سعی کنید از اسامی استفاده کنید که تلفظ آن برای عموم آسان باشد ولی هر نامی که انتخاب کنید حتی اگر سخت باشد بعد از چند ماه همه به آن عادت کرده و نام انتخابی را به درستی تلفظ می کنند.

11-                       

12-                      اگر از نام هایی که بین دختر و پسر مشترک هستند استفاده نکنید بهتر است.

13-                      از نام تکراری استفاده نکنید. سعی کنید نام انتخابی شما در خانواده شما تکراری نباشد تا برای صدا کردن کودک دچار مشکل نشوید و کودک نیز با صدا کردن اسمش منظور شما را درک کند و منتظر چند بار صدا کردن نباشد تا متوجه بشود طرف صحبت شما خودش است. اگر مایل باشید می توانید از نام هایی استفاده کنید که تک باشد و فراوانی آن خیلی کم باشد ولی نام های زیبای مرسوم نیز خوب است به شرطی که در خانواده شما تکراری نباشد

14-                      در پایان هر نامی که شما برای کودک خود انتخاب کنید اطرافیان موظف به استفاده از آن هستند و این شما هستید که تصمیم نهایی را می گیرید پس تحت تاثیر نظرات دیگران قرار نگیرید توجه داشته باشید که مشورت اشکالی ندارد ولی دیگران نام هایی را معمولاً پیشنهاد می کنند که خودشان دوست دارند برای فرزندانشان استفاده کنند در اینگونه مواقع فقط گوش کنید و پیشنهادات را بررسی کنید ولی این شما هستید که باید تصمیم نهایی را بگیرید.

15-                      با احترام به نظر دیگران تصمیم خود را به دیگران اعلام کنید تا نام انتخابی شما را تمرین کنند و آماده استفاده از آن باشند (البته بعضی از زوجها نیز دوست دارند تا لحظه آخر تصمیم خود را به کسی نگویند)  توجه کنید  که کودک شما بیشترین اوقات رو با همسالان خود خواهد گذراند نه با پدر یا مادر شما و افراد همسن آنها.

 

 

برای انتخاب نام می توانید به سایت سازمان ثبت و احوال  http://www.sabteahval.ir/Default.aspx?tabid=65 مراجعه کنید و از معانی نام ها و همچننی فراوانی نام انتخابی خود نیز آگاه شوید.

سایتهای زیادی هستند که نام های زیبای ایرانی را در اختیار شما قرار می دهند می توانید به آنها هم سر بزنید.

 

امیدوارم نامی نیکو و زیبا برای کودک خود انتخاب نمایید.

 

 

/ 1 نظر / 3 بازدید
مانيا

سلام خاله-سلام پارسااااااااااااااااااااا.من آپم